زمان انتشار: دوشنبه 17 آذر 1393 - 20:53
کد خبر : 58665

اصلی‌ترین عوامل گرایش به اعتیاد/شناسایی 97 نوع مواد مخدر روانگردان جدید‌

مدیرکل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: چهار عامل لذت، تفریح، کنجکاوی و فرار از مشکلات اصلی‌ترین عوامل گرایش جوانان به اعتیاد به شمار می‌روند


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سیدحسن موسوی‌چک ظهر امروز در جشنواره ایده‌های برتر کنترل و کاهش مواد مخدر با شاره به فعالیت موفق انجمن‌های خیریه در آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: فضای مشارکت در استان آذربایجان‌شرقی بسیار مطلوب است بنابراین تصمیم گرفتیم اولین جشنواره جشنواره ایده‌های برتر کنترل و کاهش مواد مخدر را در این استان برگزار کنیم و اولین کمیته تخصصی مشارکت‌های مردمی ستاد را نیز در اینجا تشکیل دهیم.

وی اظهار کرد: 250 ایده از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این میان 10 ایده برتر انتخاب شدند؛ به هرحال برای سازندگی کشور نباید همه تمرکز ما روی مباحث مالی باشد و ما زمانی می‌توانیم خود را در از بین بردن معضلات اجتماعی برنده احساس کنیم که بتوانیم فضای مشارکت عمومی را ایجاد کنیم.

نگاه امنیتی در حوزه مواد مخدر راه به جایی نمی‌برد

موسوی انتخاب رویکرد اجتماعی در حوزه کنترل و کاهش مواد مخدر را انتخابی هوشمندانه دانست و افزود: نگاه امنیتی و انتظامی و برخورد قضایی در حوزه مواد مخدر به مراتب بیشتر از سایر حوزه‌هاست؛ در حالی که مبارزه با مواد مخدر راه دیگری می‌طلبد که فراتر از قانون، پول و ساختار سیاسی است و ترمیم حوزه اجتماعی بسیار مهم‌تر خواهد بود.

مدیرکل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزایش اعتیاد، شیوع بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت، گسترش فساد و فحشا، سرقت، قتل و … را حلقه‌های یک زنجیر به هم پیوسته عنوان کرد که حلقه اعتیاد تاثیرگذارترین حلق در این بین می‌تواند باشد.

لذت، تفریح، کنجکاوی و فرار از مشکلات اصلی‌ترین عوامل گرایش به اعتیاد

این مسئول خاطرنشان کرد: چهار عامل لذت، تفریح، کنجکاوی و فرار از مشکلات اصلی‌ترین عوامل گرایش جوانان به اعتیاد به شمار می‌روند که همه اینها به یک مسئله یعنی نبود شادی و نشاط در مردم ختم می‌شود؛ بنابراین لازم است متولیان امر در جهت افزایش امکانات رسیدن به نشاط و شادی مردم بویژه قشر جوان تلاش کنند.

مالکیت معنوی ایده‌های اجتماعی در ایران جایگاهی ندارد

وی با بیان اینکه مالکیت معنوی ایده‌های اجتماعی در ایران جایگاهی ندارد، اذعان داشت: در عرصه های مختلف علمی و هنری جشنواره هایی مثل جشنواره فیلم فجر، جشنواره خوارزمی، جشنواره ادبی جلال آل احمد و … وجود دارند که برندگان این جشنواره ها دارای ارزش و اعتبار خاصی می شوند ولی برای ارائه دهندگان ایده‌های اجتماعی هیچ تندیس و اعتباری لحاظ نمی‌شود.

در ایران مطالبه‌گری اجتماعی تحقق نیافته است

موسوی گفت: در ایران مطالبه‌گری اجتماعی هم تحقق نیافته و در حالی که مردم برای دریافت یارانه و سبد کالا صف می‌بندند برای حقوق اجتماعی خود مطالبه‌گر نیستند؛ حتی مجلس هم که حق نظارت و سئوال از مسئولان را دارد مطالبه‌گری اجتماعی را پیگیری نمی‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: البته مطالبه‌گری به به معنای تقابل نیست بلکه به معنی نظارت و مشارکت بیشتر مردم است و ما هم به عنوان حاکمیت باید پاسخگو و مشوق مطالبه گری اجتماعی مردم باشیم.

بیش از 97 نوع مواد مخدر روانگردان جدید شناسایی شده است

این مسئول در پایان متذکر شد: برای توسعه کشور نیازمند ایده‌های جدید هستیم چرا که مسائل و مشکلات چهره جدیدی به خود گرفته و طی برآوردهایی که از 80 کشور صورت گرفت، در 70 کشور بیش از 97 نوع مواد مخدر روانگردان جدید شناسایی شده است.

 

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد