زمان انتشار: سه شنبه 27 فروردین 1392 - 01:19
کد خبر : 8639

اشتغال دهه شصتی ها در اولویت قرار گیرد

نامزدها نباید اختلاف نظر روی صورت مسئله ایجاد اشتغال داشته باشند ؛بلکه اختلاف نظر باید بر روی راه حل‌ها باشد

به گزارش صبح شفت به نقل از مشرق، مسعود نیلی،که در برنامه پایش این هفته حضور یافته بود ؛مهم‌ترین مسائل اقتصادی پیش روی دولت آینده را این‌گونه عنوان کرد : 1. وضعیت بازار ارز ( تلاطم ارزی ، نظام چندگانه نرخ ارز ) ، 2. یارانه‌ها و اصلاح قیمت انرژی ، 3 . بودجه ( کمیت و کیفیت خدمات دولتی ، کسری بودجه ) ، 4. نظام تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی (وضعیت سیستم بانکی ، وضعیت بازار سرمایه ) 5. شیوه اداره بنگاه‌های اقتصادی (محیط کسب و کار ، واگذاری‌های انجام شده ) ، 6. محیط زیست و تنگناهای منابع طبیعی 7. تعامل با دنیا 8 . تورم 9 . اشتغال

وی در ادامه تصریح کرد : ما اکنون بالاترین تورم دنیا را داریم و این خیلی مسئله مهمی است ، اکنون سه تورم بالای 20 درصد در دنیا داریم که ما در کنار ونزوئلا و بلاروس این سه کشور را بیشترین نرخ تورم تشکیل داده‌ایم . نرخ تورم علاوه بر این که اثر کاهنده بر تولید دارد نرخ تورم دهک اول دو الی سه درصد بیش از دهک نهم و دهم است . تورم نقطه به نقطه در برای دهک اول 45 درصد است .

نیلی با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع ، موضوع اشتغال است افزود : نامزدها نباید اختلاف نظر روی صورت مسئله داشته باشند بلکه اختلاف نظر باید بر روی راه حل‌ها باشد . در این 9 عاملی که در به آن‌ها اشاره کردم ، مهم‌ترین آن‌ها اشتغال است که علاوه بر جنبه اقتصادی جنبه سیاسی داریم .

این اقتصاددان گفت : ما افزایش قابل توجهی از جمعیت را در دهه شصت داریم و این باعث شد که ما مشکلات زیادی را مانند تغذیه و مدرسه روبرو بشویم . اکنون این جمعیت به مرز اشتغال رسیده و برای آن‌ها باید اشتغال ایجاد شود . در سال‌های 85 تا 90 خالص اشتغال ما تقریباً صفر بود .

وی ادامه داد : اگر آمار مرکز آمار را مد نظر بگیریم سالانه 14 هزار شغل ایجاد شده که این عملاً یعنی شغلی به میزان قابل توجهی ایجاد نشده است . این درست در زمانی اتفاق افتاده که آن موج جمعیتی به مرز اشتغال ایجاد شده است . از سال 83 تا سال 90 به قیمت‌های ثابت سال 90 کشور 2 میلیارد هشتصد هزار درامد ارزی داشته است . هزار میلیارد این رقم مربوط به سال‌های 83تا 56 است که متوسط ان تقریباً 30میلیارد دلار می‌شود .

نیلی تصریح کرد : فاصله سال‌های 57 تا 67 تقریباً 550 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم ، 68 تا 1383 در مجموع شانزده سال تقریباً 550 میلیارد دلار داشتیم ، در فاصله سال 84  تا 90 درآمد ارزی ما 750 میلیارد دلار بوده است . یعنی نزدیک دو و نیم برابر کل شانزده سال قبل درآمد داشتیم و این بدان معنی است که در آمد سالانه ارزی ما در این فاصله 107 میلیارد دلار بوده و در آن سال‌های قبل حدود سی میلیارد بوده است .

این استاد اقتصاد افزود: با این درآمد و نیروی جوان تحصیل‌کرده‌ای که در این سال‌ها وجود داشته، اشتغالی ایجاد نشده است و درآمد حاصل از شغل نیز در سال‌های اخیر روند نزولی داشته و موجب شده تعدادی از شاغلان نیز وارد آموزش عالی شوند، بنابراین در سال‌های آینده موجی از بیکاران تحصیل‌کرده خواهیم داشت.

اخبار مرتبط
 1. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 2. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 3. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 4. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 5. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 6. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 7. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 8. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 9. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 10. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 11. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 12. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 13. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 14. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 15. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 16. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 17. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 18. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 19. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 20. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود