زمان انتشار: چهارشنبه 21 فروردین 1392 - 15:18
کد خبر : 7405

استاندار گیلان: شرمنده چایکاران هستیم

کیهان هاشم نیا از واگذاری اختیارات حوزه چای طبق اصل 138 قانون اساسی به خود به دنبال برگزاری امشب کارگروه توسعه کشاورزی استان به ریاست معاون اول رئیس جمهوری خبر داد. صبح شفت به نقل از ایلنا: استاندار گیلان با اذعان بر این که در سالهای اخیر فشارهای بسیار زیادی به چای کاران وارد شده [&hellip

کیهان هاشم نیا از واگذاری اختیارات حوزه چای طبق اصل 138 قانون اساسی به خود به دنبال برگزاری امشب کارگروه توسعه کشاورزی استان به ریاست معاون اول رئیس جمهوری خبر داد.

صبح شفت به نقل از ایلنا: استاندار گیلان با اذعان بر این که در سالهای اخیر فشارهای بسیار زیادی به چای کاران وارد شده است و شرمنده آنان هستیم از واگذاری اختیارات حوزه چای طبق اصل 138 قانون اساسی به خود به دنبال برگزاری امشب کارگروه کشاورزی دولت در این استان  به ریاست معاون اول رئیس جمهوری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت،کیهان هاشم نیا امشب در جریان پایان سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهوری به گیلان به تشریح مصوبات نشست کارگروه توسعه دولت در این استان با محوریت چای،برنج و ابریشم به ریاست محمد رضا رحیمی پرداخت.

وی یکی از مهم ترین مصوبات این کارگروه را واگذاری اختیارات حوزه چای طبق اصل 138 قانون اساسی به خود عنوان وخاطر نشان کرد: تنها بخش باقی مانده حوزه چای مواردی از جمله تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی است که باید به تصویب نمایندگان خانه ملت برسد.

این مسئول،ابراز کرد: بر اساس یکی دیگر از مصوبات کارگروه برگزار شده به ریاست معاون اول رئیس جمهوری،توزیع اعتبارات حوزه چای بر اساس اصل 138 قانون اساسی توسط دولت به استاندار گیلان واگذار شد.

هاشم نیا با ابراز خرسندی شدید از مصوبات امشب کارگروه به ریاست محمد رضا رحیمی و تاکید بر این که باید از این مصوبات نهایت بهره برداری و استفاده را ببریم،از برگزاری اولین جلسه مربوط به ستاد راهبردی چای در پنج شنبه هفته جاری خبر داد.

وی تنظیم سند خود کفائی برنج کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی ظرف دو هفته آینده را از دیگر مصوبات امشب کارگروه توسعه  کشاورزی دولت ذکر کرد و بیان داشت: مرکز تحقیقات برنج کشور و نیز کانون هماهنگی صنعت و دانشگاه واقع در استان، سند این محصول مهم به ویژه گونه گوهر را تهیه کرده اند.

نماینده عالی دولت در گیلان، میزان تولید سال گذشته محصول برنج گوهر را 7 تن در واحد سطح ذکر کرد و معتقد است می توانیم به خود کفایی در بخش محصول برنج کشور دست یابیم.

هاشم نیا با یاد آوری این نکته که در گذشته امورات مربوط به ابریشم و نوغان داری توسط شرکتها از جمله شرکت توسعه نوغان داری و ابریشم کشور انجام می گردید،ادامه داد: بر اساس مصوبه امشب کارگروه، مقرر شد مرکز توسعه نوغان داری و ابریشم کشور زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی تاسیس شود.

وی کاهش تعرفه گمرکی واردات تراکتورهای کوچک و شالیزاری به چهار درصد که همچون تعرفه واردات خودرو بود از دیگر مصوبه امشب کارگروه به ریاست معاون اول رئیس جمهوری اعلام و تصریح کرد: تصویب این مصوبه کمک قابل توجهی به بخش کشاورزی کشور از جمله گیلان و مازندران خواهد کرد.

استاندار گیلان با انتقاد از این که تاکنون در کشور مرکزی برای تحقیقات محصولات زراعی،جالیزی و علوفه به غیز از محصولات برنج و چای وجود نداشت از قعال کردن یک مرکز به مرکزیت استان گیلان بر اساس مصوبه امشب کارگروه خبر داد.

هاشم نیا،متذکر شد: درب یک موسسه تحقیقاتی در شهر لاهیجان سالها بدون کار عمده تحقیقاتی بسته است و امشب در کارگروه مصوب شد درب این مرکز با حفظ گونه های موجود آن بر روی مردم بازگشایی شود.

وی در پاسخ به این سوال در ارتباط با نحوه پرداخت مطالبات سال گذشته چایکاران توسط دولت، خاطر نشان کرد: بر اساس قول وزیر جهاد کشاورزی و ارائه گزارش توسط رئیس سازمان چای کشور در جلسه امشب کارگروه،تا فردا مطالبات پایان پیدا می کند ولی پرداخت های مربوط به امسال باید بررسی و اقدام شود.

نماینده عالی دولت در گیلان در پایان ابراز کرد: در سالهای اخیر فشارهای بسیار زیادی به چای کاران وارد شده است و شرمنده آنان هستیم.

اخبار مرتبط
 1. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 2. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 3. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 4. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 5. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 6. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 7. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 8. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 9. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 10. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 11. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 12. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 13. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 14. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 15. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 16. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 17. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 18. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “
 19. کلیه روستاهای شفت دارای طرح هادی مصوب هستند
 20. غفاری عثماوندانی رفت و توکل امید آمد!