زمان انتشار: سه شنبه 18 فروردین 1394 - 10:19
کد خبر : 63876

از دماغ «عقابی» تا گوش «گرگی»

این روزها گویا دیگر برای زیباتر جلوه شدن، کار از جراحی بینی و گونه و ایجاد چندین سوراخ در گوش و ابرو و … گذشته و متاسفانه صحبت از انجام اعمالی دست به دست می‌چرخد که حتی شنیدن آن بیشتر به شوخی می‌ماند و دیدن عکس‌هایش هم حالتی ناخوشایند به انسان می‌دهد.

از دماغ «عقابی» تا گوش «گرگی»

به گزارش صبح شفت ،صحبت از انجام اعمالی نظیر گوش “شیطونی”، گوش “گرگی” یا “الاغی”، بینی “عقابی” و حتی فک “سگی” و … شاید خیلی سخت و باور کردن آن نیز سخت‌تر باشد، اما هر چه گویا واقعیتی است که در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا واقعا در ایران ما هم کسی متقاضی چنین اعمالی هست، علت گرایش به چنین اعمالی چیست و نهایتا اینکه آیا واقعا پزشکی حاضر به انجام چنین اعمالی است؟

دکتر محمد‌ آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در مورد اعمال جراحی غیرمتعارف به ایسنا گفت: متاسفانه در حوزه اعمال زیبایی و جراحی‌های پلاستیک با رویکردهای اغراق‌آمیز و گرایش‌های غیرطبیعی مواجه هستیم؛ مسلم است که این موضوع مساله‌ای فرهنگی‌ است و برای تغییر آن متولیان امر آموزش عمومی و فرهنگی در کشور باید در این زمینه کار بیشتری انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه همه نهادهای جامعه باید در زمینه تغییر این رویکرد نقش ایفا کنند، اظهار کرد: رسانه‌های عمومی، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، رسانه‌های مکتوب، آموزش عالی و آموزش و پرورش باید در این زمینه کار کنند؛ چرا که گرایشات به سمت اعمال جراحی غیرطبیعی در جامعه اتفاق می‌افتد و باید دید چرا افراد به این میزان به دنبال اعمال جراحی پلاستیک مانند جراحی‌های بینی و…با توجه به غیرضروری‌ بودن بسیاری از این اعمال هستند.

بخشی از پزشکی کشور در سایه رویکرد نادرست به جراحی‌های زیبایی

آقاجانی با بیان اینکه ارزش اعمال جراحی پلاستیک روشن بوده و برای موارد و شرایطی‌ کاربرد دارد که در طب پیش‌بینی شده، تصریح کرد: متاسفانه در کشور گرایش به این نوع جراحی‌ها بیش از اندازه و بعضا غیرضروری است. این گرایش بیشتر به حوزه خارج از حوزه سلامت بازمی‌گردد، اما فرهنگی‌ هم هست که روی این بخش از پزشکی کشور سایه انداخته است و فرهنگ عمومی جامعه است که این انتظار را ایجاد می‌کند.

کنترل جراحی‌های زیبایی غیرضروری با کاهش تقاضا

وی در همین راستا به موضوع سزارین و گرایش به آن در جامعه اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در مورد مساله زایمان سزارین نیز با این مشکلات فرهنگی مواجه هستیم. در این مقوله برای کاهش میزان سزارین برنامه‌ریزی کردیم که توفیقات خوبی نیز بدست آوردیم، اما جنبه فرهنگی این موضوع نیاز به تلاش بسیار جدی دارد؛ به این معنی که اگر بخواهیم این مساله کنترل شود، تقاضا نیز باید محدود شود.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد: در صورت وجود تقاضا در مقوله‌هایی مثل جراحی‌های نامتعارف یا سزرارین، کنترل آنها به سادگی نخواهد بود، بنابراین فرهنگ عمومی جامعه که این تقاضا را ایجاد می‌کند باید مورد بازنگری قرار گیرد و در کنار آن باید عوارض این اعمال برای مردم تشریح و نشان داده شود که اگر این اعمال به صورت غیرضروری انجام گیرد چه عوارضی را بعد از انجام عمل می‌تواند به دنبال داشته باشد.

جراحی‌های زیبایی نامتعارف؛ تخلف یا تایید

آقاجانی ادامه داد: باید مشخص شود که آیا بهتر نیست به جای زیبایی‌های مصنوعی به زیبایی‌های طبیعی روی بیاوریم؟ آیا این توجه بسیار زیاد به جنبه‌های تجملی به فرهنگ ملی ما آسیب نمی‌رساند؟ در جامعه ما اعمال جراحی زیبایی بیش از آن چیزی که باید، انجام می‌شود و این امری محسوس است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گزارشی از انجام اعمالی غیرمتعارف نظیر “گوش شیطونی” یا “گوش گرگی” و اعمالی از این قبیل در کشور داشته‌ایم یا خیر؟ واینکه اقدام پزشک به انجام چنین اعمالی تخلف محسوب می‌شود یا خیر؟، گفت: در مورد تخلف بودن با نبودن اعمال نامتعارف جراحی زیبایی به سادگی نمی‌توان قضاوت کرد. البته برای رسیدگی به این موضوعات باید مصداق و مورد جراحی را در هیات انتظامی نظام پزشکی مطرح کرده و در آنجا به این جنبه‌های حرفه‌ای رسیدگی کرد. ما در این زمینه منشور اخلاق پزشکی و قوانین حاکم بر خدمات پزشکی را داریم که مرجع رسیدگی به این موضوعات نیز نظام پزشکی است./ایسنا

اخبار مرتبط
 1. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 2. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 3. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 4. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 5. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 6. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 7. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 8. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 9. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 10. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 11. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 12. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 13. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 14. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 15. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 16. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 17. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 18. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 19. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 20. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند