زمان انتشار: دوشنبه 17 فروردین 1394 - 08:43
کد خبر : 63746

ارسال نامه به رئیس‌جمهور جهت رفع تبعیض بین معلمان و دیگر دستگاه‌ها/ آماده دریافت نظرات فرهنگیان هستیم

رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به برگزاری جلساتی درباره رتبه‌بندی معلمان با آموزش و پرورش گفت: نامه‌ای به رئیس جمهور ارسال می‌کنیم و برخی تفاوت‌های بین دریافتی‌ کارکنان آموزش و پرورش با دیگر دستگاه‌ها را یادآور می‌شویم

به گزارش صبح شفت ،محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در پاسخ به این پرسش که «آیا طرح رتبه بندی معلمان باید در مجلس نیز تصویب شود؟»، اظهار داشت: جلسه‌ای پیرامون مصوبه هیأت دولت در خصوص رتبه بندی معلمان با حضور وزیر آموزش و پرورش و معاونان این وزارتخانه روز گذشته (یکشنبه) در کمیسیون آموزش مجلس برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه عنوان شد که فقط کلیات رتبه‌بندی در دولت تصویب شده است و هنوز شاخص‌ها برای ارتقای رتبه‌بندی تصویب نشده است.

زاهدی با اشاره به جلسه بعدی این کمیسیون در خصوص رتبه‌بندی معلمان، خاطرنشان کرد: در هفته آینده یک جلسه طولانی با مسئولان آموزش و پرورش در مورد شاخص‌ها و مکانیزم اجرایی رتبه بندی معلمان خواهیم داشت.

*آماده دریافت نظرات فرهنگیان هستیم

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آمادگی این کمیسیون برای دریافت نظرات فرهنگیان در خصوص رتبه بندی معلمان خبر داد و گفت: فرهنگیان می‌توانند نظرات خود را درباره رتبه‌ها، نام‌گذاری رتبه‌ها، امتیازاتی که مرحله‌ای به مرحله تعلق می‌گیرد، مدرک تحصیلی، تجربه کاری، مقطع تحصیلی، نظر دانش‌آموزان، نظر اولیا، نظر معلمان، نظر مدیران، کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، ارائه راهکارهای مناسب جهت افزایش کیفیت آموزشی، استفاده از وسایل کمک آموزشی و بسیاری موارد دیگر را به کمیسیون آموزش مجلس ارسال کنند.

وی افزود: از فرهنگیان تقاضا داریم تا نظرات خود را به شماره فاکس 02133440066 ارسال کنند تا بتوانیم به جمع بندی مناسبی در این خصوص برسیم.

*ارائه آمارهای افزایش بودجه آموزش و پرورش در سال 94

زاهدی با بیان اینکه در بررسی لایحه بودجه که سال قبل اتفاق افتاد کار بزرگی برای وزارت‌ آموزش و پرورش انجام دادیم، تصریح کرد: علاوه بر 24 هزار و 800 میلیارد تومانی که در لایحه بودجه برای آموزش و پرورش پیش بینی شده بود، رقم‌هایی نیز به ‌آن اضافه شد که برخی به عنوان قوانین دائمی و برخی اصلاحیه و الحاقیه در قانون بودجه سال 94 پیش بینی شده است لذا شرایط برای انجام رتبه بندی مهیا است.

زاهدی اضافه کرد: 1700 میلیارد تومان از محل صرفه جویی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی که صراحتاً در لایحه بودجه آمده است به وزارت آموزش و پرورش اختصاص خواهد داشت؛ همچنین از محل برخی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که مالیات پرداخت نمی‌کردند نیز حدود 2 هزار میلیارد تومان برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: 350 میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت معلمان، 120 میلیارد تومان برای سیستم‌های گرمایشی و تجهیزات مدارس مازاد بر آنچه در قانون بودجه آمده است، 80 میلیارد تومان سرانه مدارس، 200 میلیارد تومان جهت آب، برق و گاز مدارس و 200 میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی مدارس در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بودجه خیلی خوبی مازاد بر آنچه در لایحه بودجه آمده است برای آموزش و پرورش پیش بینی شده است، اظهار کرد: امیدواریم دولت بتواند با اجرایی کردن این بخش، مطالبات به حق معلمان را با مقایسه حقوق و مزایای دیگر دستگاه‌ها پاسخ دهد.

*نظام هماهنگ حقوق و مزایا کارایی خود را از دست داده است

*نظام هماهنگ باید برای تمام دستگاه‌ها و نهادها باشد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون نظام هماهنگ حقوق و مزایا در قانون خدمات کشور داریم اما به باور من آن نظام به نظر می‌رسد کارایی خود را از دست داده است و حداقل برای فرهنگیان نمی‌شود از آن استفاده کرد.

وی افزود: برخی از دستگاه‌ها مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قوه قضائیه، نهاد ریاست جمهوری، وزارت اطلاعات و نیروهای مسلح که طیف عظیمی از کارمندان دولت را تشکیل می‌دهند به نوعی قانون خدمات کشوری مستثنی شده است؛ پس خیلی جای دیگر باقی نمانده که بخواهیم برای آن هماهنگی صورت گیرد.

زاهدی با بیان اینکه اگر قرار است هماهنگی باشد باید برای تمام دستگاه‌ها و نهادها باشد، خاطرنشان کرد: اگر به وزارت علوم نگاه کنیم، در بین اعضای هیأت علمی نظام رتبه بندی وجود دارد؛ در بین کارکنان وزارت امور خارجه و نیروهای مسلح نیز به نوعی رتبه بندی وجود دارد.

وی تصریح کرد: نظام رتبه‌بندی موجب یک تحول جدی و کیفی در ارائه خدمات می‌شود و باعث بهره‌وری از توان منابع انسانی یک دستگاه خواهد شد، لذا مبین این است که نظام رتبه بندی ویژه آموزش و پرورش و جدای از قانون خدمات کشوری داشته باشیم.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که مصوبه دولت با مطالعه و کار کارشناسی انجام شده باشد که نیازی به قانون جدید نباشد زیرا اکنون یک طرح 2 فوریتی در مجلس مطرح است که دولت را الزام به ارائه رتبه بندی می‌کند.

وی افزود: اگر مصوبه دولت آن کارایی لازم را برای ارائه یک مدل مناسب رتبه بندی که به نوعی شایستگی معلمان را در نظر گیرد و به نوعی مشکلات معیشتی معلمان در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی که مطالبه به حقی است را پاسخ دهد، شاید نیاز به طرح رتبه بندی 2 فوریتی در مجلس نباشد؛ در غیر این صورت مجلس اقدام خود را خواهد داشت.

*درخواست از روحانی جهت رفع تبعیض بین معلمان و دیگر دستگاه‌ها

زاهدی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به دیگر مباحثی که در کمیسیون آموزش مجلس با وزیر آموزش و پرورش مطرح شد، گفت: در خصوص مطالبات معوق بازنشستگان سال 93 و برخی مطالبات در مورد پاداش مرخصی که از سال 92 باقی مانده است، صحبت شد.

وی با اعلام اینکه از آقای نوبخت معاون رئیس جمهور دعوت کرده‌ایم تا روز سه شنبه در کمیسیون آموزش مجلس حضور داشته باشد، عنوان کرد: در نظر داریم تا رایزنی اولیه برای مطالبات معوق فرهنگیان و طرح رتبه بندی معلمان را در حضور معاون رئیس جمهور داشته باشیم.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین نامه‌ای را برای رئیس جمهور ارسال خواهیم کرد و در آن نامه برخی تبعیض‌ها و تفاوت‌های فاحش بین دریافتی‌های کارکنان آموزش و پرورش با دیگر دستگاه‌ها را یادآور می‌شویم و از رئیس جمهور استدعا داریم تا در جهت رفع این تبعیض‌ها دستور ویژه‌ای صادر شود./فارس

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند