زمان انتشار: یکشنبه 28 دی 1393 - 11:06
کد خبر : 59969

احتمال تقسیم تهران به 10 منطقه انتخاباتی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره منطقه‌بندی تهران برای انتخابات مجلس گفت:‌ پیشنهاد کمیسیون مربوطه این است که انتخابات در تهران منطقه‌بندی و تهران اجمالاً به طور مثال به 10 منطقه تقسیم شود و هر منطقه برای خود نماینده‌ای داشته باشد

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،8 آذرماه سال جاری مجمع تشخیص مصلحت نظام، آغاز بررسی مجدد قانونی را در دستور کار قرار داد که 5 سال پیش رهبر معظم انقلاب برای آغاز بررسی آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام طی نامه‌ای به آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی چنین می‌نویسند: «ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام با سلام و تحیت؛ به نظر می‌رسد در صورتی که سیاست‌های کلی درباره انتخابات مشخص و در آن از نواقص کنونی پیشگیری شود معضلی باقی نخواهد ماند. پس اولی آن است که فرآیند تنظیم سیاست‌های کلی در آن مجمع محترم آغاز گردد.»

اکبر هاشمی رفسنجانی بررسی سیاست‌های کلی انتخابات را «قطعه‌ای تاریخی و مهم» برای مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و از سوی دیگر عباسعلی کدخدایی سخنگوی سابق شورای نگهبان نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران حوزه احزاب خبرگزاری فارس گفته بود که اگر این‌ها به خوبی پیش برود و به تأیید نهایی برسد امیدواریم خیلی از مشکلاتی که در قانون انتخابات داریم، برطرف شود.

کدخدایی که از افراد حاضر در جلسات کمیته کارشناسی مجمع تشخیص در بررسی سیاست‌های کلی انتخابات است گفته بود: «در صورت تصویب مجمع تشخیص «دو مرحله‌ای شدن» انتخابات مجلس، خبرگان و شورای شهر حذف می‌شود.»

بر پایه این خبر غلامرضا مصباحی مقدم که در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، به تشریح جزئیات بیش‌تر قانون انتخابات یا به تعبیر دیگر بررسی سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع پرداخت.

وی در این گفت‌وگو با اشاره به تصویب قانون نصف بعلاوه یک («نصف + 1») در بررسی سیاست‌های کلی قانون انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانونی که عباسعلی کدخدایی (از افراد حاضر در جلسات کمیته کارشناسی مجمع تشخیص در بررسی سیاست‌های کلی انتخابات) معتقد است که برای یک‌مرحله‌‌ای کردن انتخابات تدوین شده است.

کدخدایی 22 روز پیش در همین زمینه به خبرنگاران حوزه احزاب فارس گفته بود که ما در انتخابات مشکلی که داریم این است که انتخابات مرحله اول به ویژه در مجلس به صورت (1+50) است و سپس نتیجه انتخابات در مرحله دوم با هر تعداد از آرا مشخص می‌شود؛ یعنی انتخابات ما در برخی حوزه‌ها دو مرحله‌ای می‌شود که این دو مرحله‌ای شدن آفاتی دارد.

وی با تاکید بر اینکه انتخابات در مرحله دوم هزینه‌اش با مرحله اول تفاوتی ندارد و رقم سنگینی است، توضیح داد: همه این مسائل موجب شده است که انتخابات را به گونه‌ای یک مرحله‌ای کنیم تا در این صورت بتوانیم افراد شایسته و در شأن مجلس و ریاست جمهوری داشته باشیم.

مصباحی مقدم نیز تصریح کرد: با تصویب قانون (نصف+یک)، مرحله اول انتخابات برای «کل کشور» مبنای اکثریت مطلق دارد یعنی 50 درصد آرا بعلاوه یک.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب قانون نصف بعلاوه یک مصوب کردند که مبنا برای مرحله دوم انتخابات اکثریت نسبی قرار داده شود.

مصباحی مقدم در مورد احتمال منطقه‌بندی برای کلان‌شهرها برای انتخابات که چندی پیش برخی از جزئیات آن توسط محمد هاشمی رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص به فارس اعلام شد نیز تصریح کرد: پیشنهاد کمیسیون مربوطه این است که انتخابات در تهران نیز منطقه‌بندی شود یعنی تهران را اجمالاً مثلاً به 10 منطقه تقسیم کنیم و هر منطقه برای خود نماینده‌ای داشته باشد.

محمد هاشمی رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام 10 روز پیش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب فارس، از احتمال منطقه بندی شهر تهران برای انتخابات آتی مجلس خبر داده و گفته بود: قانون انتخابات اعم است و همه انتخابات را در بر می‌گیرد اما موضوعی که خیلی در آن بحث می‌شد، موضوع تهران و استان‌های بزرگ و کلان‌شهرها بود که به گونه‌ای حوزه‌های انتخاباتش تعریف شود که رأی دهندگان بتوانند شناخت بهتری از نمایندگان داشته باشند.

به گفته وی مثلاً در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک مردم معمولاً‌ از نماینده و سابقه او  شناخت پیدا می‌کنند اما در کلان شهری مثل تهران که 30 نماینده است، مردم نمی‌توانند شناخت کافی بدست آورند.

هاشمی درباره اینکه آیا درباره نحوه تبلیغات نامزدها صحبت می‌شود، تصریح کرده بود که بیشتر بحث روی این بوده که حوزه‌های انتخاباتی را کوچک‌تر کنیم.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص با ذکر مثالی در این زمینه توضیح داده که به طور مثال در کلان‌شهرها و تهران بحث این بود که 30 نماینده برای تهران نباشد و گفته شد تهران از مرکز به 8 یا 7 یا 6 منطقه تقسیم شود و در هر منطقه 5 یا 4 کاندیدا باشد که مردم به جای 30 نفر و از بین نامزدهای آن منطقه 4 یا 5 نفر را انتخاب کنند.

به گزارش فارس، تاکنون 2 بند از 16 بند سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع تشخیص یعنی «تعیین حوزه‌های انتخاباتی بر مبنای جمعیت و مقتضیات اجتناب‌ناپذیر به‌گونه‌ای که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردم از نامزدها فراهم شود» و «مشخص نمودن شعب اخذ رأی برای رأی‌دهندگان قبل از برگزاری انتخابات» به تصویب اعضای مجمع رسیده است.

بررسی سیاست‌های کلی انتخابات سال 87 به پیشنهاد مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت روحانی که در آن زمان وزارت کشور دولت نهم را در اختیار داشت به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده شده بود.

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟