کد خبر: 83652

تاریخ انتشار: 1396/11/24 - 12:39

وکیل دادگستری:

استقلال دو شهرستان بهترین وضعیت ممکن/ قضاوت عملکرد افتخاری فعلا زود است

با توجه به وجود دو شهرستان و یک نماینده، چه نماینده مزبور از شفت یا فومن باشد یک طرف ناراضی وجود خواهد داشت و بنظر می رسد بهترین وضعیت استقلال دو شهرستان از حیث انتخاب و وجود نماینده باشد.

صبح شفت: گرچه از لحاظ علمی و دقیق مقایسه عملکرد نمایندگان مجلس مستلزم تحقیق فراوان و بررسی همه جانبه موضوع مخصوصا مدت زمانی که یک نماینده در سطح دو شهرستان حضور داشته و اینکه در چه دوره ای بوده و آیا شرایط اقتصادی وقت کشور در آن زمان به نماینده مزبور قدرت مانور داده یا نه و اینکه به اندازه توان خود به شهرستان کمک کرده یا … دارد که عملا سطحی نگری ما را از نتیجه معقول و منطقی دور می نماید.

با این وصف عملکرد یک نماینده مجلس از دو محور قابل بررسی است

نکته اول اینکه نماینده مجلس در مرجع قانونگذاری چه تلاشی انجام می دهد و در واقع توان وی در اخذ بودجه و تصویب قوانین به نفع حوزه انتخابیه و نظارت بر رفتار دولت از حیث صدور بخشنامه و آیین نامه و جواز ها تا چه اندازه هست و دوم عملکردی که نماینده در سطح حوزه انتخابیه(به صورت مستقیم و غیر مستقیم) از حیث انتخاب روسای ادارات فرماندار و… دارد.

برای مثال از حیث سهمیه بندی بنزین به یاد دارم که نماینده وقت شهرستان صراحتا در صحن علنی مجلس اعلان نمود که برخلاف آمارهای منتشر شده مردم در حوزه انتخابیه وی(فومن و شفت) بشدت دچار مشکل هستند همچنین نماینده فعلی ما جناب آقای افتخاری نیز در صحن علنی اعلان نمود که با افزایش قیمت حامل های انرژی مخالف است.و مواردی مشابه که میزان تلاش یک نماینده در مجلس را مبرهن می سازد.

اما از حیث عملکرد نماینده در سطح شهرستان معمولا توجه به نحوه انتخاب مدیران ادارات دولتی ,انجام پروژه های عمرانی و… می باشد.در دوره فعلی در سطح شهرستان حضور وزیر ارتباطات .استاندار محترم جناب نجفی و اخیرا دکتر نوبخت را مشاهده نمودیم .امری که نشان از تعامل نماینده مجلس با مدیران استانی و دولت دارد.

طبعا انتخاب مدیران کوشا برای شهرستان در دیدگاه مردم برای انتخاب مجدد یک نماینده تاثیرگذار است. به هر حال هرکسی در سطح شهرستان حضور داشته خدمتی انجام داده گرچه ممکن است کافی نبوده باشد ولی مستحق ناسپاسی نیست.و در مورد نماینده فعلی هم قطعا پروژه های در دست اقدامی دارد که تا پایان دوره نمایندگی باید به وی فرصت داد و نهایتا با بررسی تمام شرایط اظهار نظر نمود و اکنون برای قضاوت از لحاظ شخص بنده بسیار زود است.

نکته مهم دیگری که مطرح شد و آن هم مساله بومی گزینی است.گرچه از حیث اخلاقی و انسانی و بطور کلی غریزی هر انسانی نسبت به محل تولد خود توجه ویژه ای دارد که در صورت انتخاب نماینده شفتی قطعا به جهت تعصب موجود به محل مزبور توجه ویژه ای مینماید.اما در هر حال با توجه به وجود دو شهرستان و یک نماینده، چه نماینده مزبور از شفت یا فومن باشد . یک طرف ناراضی وجود خواهد داشت و بنظر می رسد بهترین وضعیت استقلال دو شهرستان از حیث انتخاب و وجود نماینده باشد.

امری که فعلا محقق نگردیده و با این وصف حتی اگر امکان نماینده بومی نباشد آحاد مردم باید نماینده انتخابی خود را بدون توجه به زبان و غرض ورزی و براساس سلامت، سواد، وضعیت اجتماعی و…و بطور کلی شناخت کامل انتخاب نمایند.تا موجبات ترقی هرچه بیشتر شهرستان باشد. با این وصف چون در شرایط فعلی جناب آقای افتخاری کرسی نمایندگی در مجلس را در اختیار دارد با توجه به انبوه پیامهای موجود و در خواست های مردمی به نظر می رسد مشکلات زیرساخت راهداری، مشکلات مخابراتی،  مشکلات زیرساخت برق و مسایلی چون آب شرب بهداشتی و مسایل اقتصادی جوانان، عدم توجه کافی به امکانات ورزشی و … مطرح است.

امری که گرچه عامل آن قطعا ایشان نیستند و این مشکلات از قبل هم وجود داشته است ولی هر نماینده مجلس و هرکسی که در سطح شهرستان سمتی را بعهده دارد در قبال رفع آن مسولیت انسانی ,اخلاقی و قانونی دارد که انشالله با توجه به اهتمام خود سبب رفع مشکلات مزبور خواهند شد.

در پایان ضمن تشکر از عنایت به موضوع توجه مخاطبین محترم را به آیه 11 سوره مبارکه رعد جلب می نمایم.

“اِنَّ اللهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرواْ مَا بِآنفُسِهِم.”

و خداوند حال هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا زمانیکه خود آن قوم حالشان را تغییر دهند.

مصطفی رجبی کلوانی

ارسال دیدگاه

چندرسانه ای