کد خبر: 83263

تاریخ انتشار: 1396/10/18 - 11:47

اضافه وزن و چاقی و عوارض آن

اضافه وزن و چاقی از عوامل تهدید کننده سلامت هستند.افراد دارای اضافه وزن و چاق در معرض خطر پرفشاری خون،چربی خون و بیماریهایی مثل بیماریهای قلبی عروقی و…. می باشند

به گزارش صبح شفت؛ اضافه وزن و چاقی از عوامل تهدید کننده سلامت هستند.افراد دارای اضافه وزن و چاق در معرض خطر پرفشاری خون،چربی خون و بیماریهایی مثل بیماریهای قلبی عروقی ،سکته مغزی،دیابت نوع 2 ،مشکلات استخوانی مفصلی ،سنگ های صفراوی،نارسایی کلیوی برخی سرطانهاو.. می باشند. چاقی به تجمع غیرطبیعی چربی در بدن چاقی گفته می شود،زمانی که دریافت انرژی از مصرف یا سوخت انرژی در بدن تجاوز کند بدن انرژی اضافه را در سلولهای چربی که در بافت چربی وجود دارد ذخیره می کند.

توصیه ها:

1- مصرف کمتر مواد دارای قند و چربی:

قندها و چربیها کالری زیادی به بدن میرسانند(چربیها حتی بیش از دو برابر قندها کالری دارند) و زیادی دریافت آنها باعث اضافه وزن و چاقی می شود مصرف موادغذایی مثل شیرینی،شکلات،مربا،عسل،شربت ها،نوشابه ها و…که دارای قندهای ساده هستند و همچنین غذاهای سرخ کردنی ،شیرینی های پرچرب ،سس،خامه،کره،سوسیس کالباس ،کله پاچه، دل و جگر و قلوه و…که دارای چربی زیاد هستند را محدود کنید.

2- مصرف بیشتر مواد غذایی دارای فیبر:

میوه جات،سبزیجات، حبوبات،غلات سبوسدارمنابع خوب فیبر هستند. فیبرهم جذب قند و چربی را در بدن کم می کند و هم باعث احساس سیری و کم کردن اشتها می شود.

سبزیجاتی مثل خیار،گوجه،کاهو،سبزی خوردن،کلم،کرفس سبزیجات دارای کالری کم بوده و می توانند برای جلوگیری از گرسنگی استفاده شوند .میوه ها و سبزیها میان وعده های مناسبی هستند.

سبوس غلات ضمن داشتن مقدار قابل توجه مواد مغذی دارای فیبر بوده ،توصیه می شود نان مصرفی بیشتر از نانهای سبوسدار مثل سنگک باشد واز نانهای فانتزی و باکت که آردش بیشتر تصفیه شده است کمتر استفاده کنید

3- تغییر در رفتار غذایی:

از توصیه های مهم این است که حجم غذا در وعده کم شود و غذا را به مقدار کمتر در تعداد وعده های بیشتری مصرف کنید.

-مصرف صبحانه بموقع باعث تنظیم سوخت وساز بدن می شود و در جلوگیری از چاقی نقش دارد.

-حدود نیم ساعت قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید.میتوانید از سبزی،سالاد بدون سس یا سوپهای کم کالری قبل از غذا استفاده کنید به این ترتیب حجمی از معده پر شده و اشتها کاهش یابد .

-غذا را در ظرف کوچکتر و فقط یکبار بکشید .این باعث می شود حجم غذای کمتری استفاده کنید.

-سرعت غذاخوردن را کاهش دهید.چون بیست دقیقه طول می کشد تا احساس سیری انجام شود.

-فست فودها و غذاهای آماده و تنقلات صنعتی مثل چیپس و پفک دارای نمک و چربی زیاد می باشند.بیشتر از غذاهای خانگی که با روغن و نمک کمتری تهیه شده استفاده کنید.

4-داشتن تحرک بدنی مناسب :

– فعالیت بدنی برای حفظ سلامتی حتی برای افراد دارای وزن مطلوب، 30 دقیقه فعالیت متوسط (مانند پیاده روی با گامهای تند ) حداقل 5 روز هفته می باشد. (در مورد افراد مبتلا به بیماری مثل فشارخون، بیماری قلبی عروقی ،دیابت و.. ورزش با نظر پزشک انجام گیرد).

-به هربهانه ای تحرک بدنی داشته باشید(مثل استفاده از پله بجای آسانسور،پیاده رفتن برای محل کار یا خرید و…)و از نشستن بمدت طولانی خودداری کنید.

زهرا نصراله زاده –کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شفت

ارسال دیدگاه

چندرسانه ای